eggplant-671910_1280

Oberżyna odmiany

Oberżyna odmiany znana w naszym kraju lepiej jako, bakłażan, to warzywo, które należy do rodziny psiankowatych i zaliczana jest do warzyw lubujących się w ciepłym klimacie. Dawniej mało popularna w naszym kraju, obecnie coraz chętniej uprawiana. Jej uprawą obecnie interesują się zarówno ogrodnicy, jak również i amatorzy. Rok w rok wzrasta bowiem powierzchnia uprawy oberżyny na terenie naszego kraju, najczęściej pod osłonami. Popularność tę tłumaczyć może wysoka wartość smakowa oraz odżywcza warzywa. Charakteryzuje ją duża ilość soli mineralnych, obecność potasu, wapnia, żelaza oraz fosforu. Dzięki czemu spożywanie oberżyny przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi. Bakłażan pozytywnie wpływa na wzmocnienie serca oraz wydalanie nadmiaru płynów z organizmu.
Ze względu na panujące w Polsce warunki atmosferyczne, zazwyczaj zaleca się jego uprawę pod osłonami lub w szklarniach. Na otwartym terenie mogą być one niestety narażone na spadki temperatury, a w rezultacie ograniczenie wzrostu oraz plonowania roślin. Zaleca się uprawę oberżyny pod osłonami w cyklu wiosenno- letnim.Koszty produkcji warzywa są bowiem wtedy najniższe. Oberżyna źle znosi zarówno nadmiar, jak i niedobór wody. Dlatego zaleca się jej umiarkowane podlewanie i utrzymywanie stałej wartości nawodnienia podłoża.
Dzięki zastosowaniu ściółkowatego podłoża w osłonie tunelowej, liczyć możemy na wyższą temperaturę, a tym samym szybszy wzrost roślin oraz okres owocowania. Podczas wzrostu wilgotności powietrza rośliny są najbardziej narażone na choroby związane z grzybami. Z tego powodu zaleca się zraszanie roślin z zachowaniem umiaru. Oberżyna ma spore wymagania względem wartości zawartej w ziemi. Ze względu na to, że roślina ta pobiera przez cały okres swojej wegetacji wartości odżywcze z gleby, wskazane jest nieustanne dostarczanie witamin glebie. Jeśli o to zadbamy i będziemy ją regularnie podlewać, to możemy liczyć na to, że da nam naprawdę piękny plon. W celu przyspieszenia jej owocowania warto zadbać o dostatecznie słoneczne miejsce jej posadzenia.